zagrożenia-dla-graczy-w-sieciW ubiegłym roku każdego dnia eksperci z Kaspersky Lab rejestrowali średnio 7 000 prób infekowania graczy szkodliwym oprogramowaniem. Ataki te miały na celu uzyskanie dostępu do danych osobistych, takich jak hasła do gier online i systemów płatności. W ciągu całego roku wykryto łącznie 15 milionów prób przekierowywania użytkowników na phishingowe strony WWW udające witryny producentów gier. 
W przypadku zagrożeń dla graczy szkodliwi użytkownicy koncentrują się na kradzieży awatarów i obiektów wykorzystywanych w konkretnych grach. Mogą to być bronie, zbroje i inne wirtualne elementy związane z danym uniwersum. Skradzione obiekty są sprzedawane za prawdziwe pieniądze na portalach aukcyjnych na całym świecie i w wielu przypadkach jest to całkiem skuteczny sposób na szybkie zarobienie brudnych pieniędzy. Cyberprzestępcy kradną także informacje związane z bankowością i systemami płatności online – dane te mogą posłużyć do wyciągnięcia pieniędzy bezpośrednio z kont bankowych atakowanych graczy.

Według statystyk Kaspersky Lab każdego dnia cyberprzestępcy aktywują średnio 10 kampanii spamowych mających na celu rozsyłanie szkodliwych odsyłaczy wycelowanych w graczy, co w efekcie przekłada się na 500 prób infekowania użytkowników przez przeglądarki WWW dziennie. Analitycy z Kaspersky Lab zarejestrowali w 2012 r. łącznie 15 milionów ataków phishingowych, w których cyberprzestępcy wykorzystali sfałszowane strony imitujące witryny producentów gier. Każdego dnia wykrywano około 50 000 przekierowań na takie strony phishingowe.


Infografika podsumowująca zagrożenia dla graczy w 2012 r.
Kliknij, aby powiększyć

Jak uchronić się przed atakami cyberprzestępców – porady ekspertów z Kaspersky Lab dla graczy

  • Uważaj na wiadomości e-mail zawierające, na przykład, prośbę administratora serwera gry online o podanie informacji dotyczących Twojego konta lub logowanie się w innym miejscu niż oficjalna strona gry. Nie klikaj odsyłaczy w takich wiadomościach – mogą one prowadzić do stron phishingowych.
  • Nie pobieraj nieoficjalnych patchy i uaktualnień z niepewnych źródeł – w ten sposób możesz łatwo wejść w posiadanie niechcianego „bonusa”, który zainfekuje Twój komputer i będzie kradł Twoje hasła i inne dane.
  • Korzystaj z profesjonalnego rozwiązania bezpieczeństwa, takiego jak Kaspersky Internet Security 2013. Rozwiązanie to, oprócz technologii zapewniających ochronę przed wszelkimi współczesnymi zagrożeniami, zawiera specjalny tryb gracza, który sprawia, że ochrona nie spowalnia gry i nie zakłóca jej powiadomieniami związanymi z bezpieczeństwem.

źródło.kaspersky