robak internetowy

 robak  - definicja

Czym jest właściwie robak internetowy, czy program ten oznacza wirusa komputerowego itd. W tym krótkim artykule postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości. Zdarza się bowiem, że poprzez popularność frazy: wirusy komputerowe zastępuję się w wielu newsach lub wpisach definicje robaka właśnie pojęciem wirusa.

Na początku postaram się przybliżyć samą definicję, która rozjaśni omawiany termin.

Wirusy komputerowe oraz robaki łączy to, że pochodzą z tej samej rodziny programów nazywanych oprogramowaniem malware.

Wirusy komputerowe, a robaki – Różnice.

Co je różni? wirus w założeniu potrzebuje jakiegoś pliku zwykle wykonywalnego, chociaż nie jest to reguła i uzależniona jest od końcowego przeznaczenia wirusa, może się bowiem okazać, że atakuje on tylko pliki arkusza kalkulacyjnego. Ten właśnie szczegół wyróżnia omawiane programy malware, które nie potrzebują pliku nosiciela, program rozprzestrzenia się samodzielnie. Do infekowania dochodzi we wszystkich sieciach dołączonych do komputera, dzięki lukom w systemie operacyjnym bądź też dzięki elementom phishingowym wykorzystywanym coraz częściej przez programistów malware.

Ewolucja.

Warto tutaj wspomnieć o istotnym fakcie. Jeszcze parę lat temu robaki, tworzone były głównie z myślą o infekcji jak największej liczby komputerów w internecie, dzisiaj wykorzystuję się dodatkowe elementy zaczerpnięte z trojanów komputerowych. Tak, aby po pomyślnym zainfekowaniu maszyny, robak zaczął działać w innych płaszczyznach takich jak: usuwanie plików systemowych, szpiegowanie, wysyłanie wiadomości SPAM.

robak blaster

Robak MSBlast/Blaster atakował na przełomie 2003r. użytkowników systemu Windows.

 

Kolejna różnica pomiędzy obecnymi robakami, a tymi z przeszłości polega na możliwości aktualizowania swojego kodu, tak jak to ma miejsce w przypadku systemów operacyjnych, czy programów antywirusowych. Twórca malware-a może zmienić funkcjonalność szkodnika dodając do niego nowe moduły. Pomysły programistów nie znają granic i co chwilę zaskakują świat nowymi pomysłami na omijanie zabezpieczeń.
[srp widget_title="Internauci czytali również:" thumbnail_width="100" thumbnail_height="100" post_limit="5" post_content_length="300" post_offset="20" nofollow_links="yes" post_random="yes" post_noimage_skip="yes" post_date="no" post_author_url="no" post_category_link="no" date_format=""]