phishing na allegroWedług firmy Kaspersky, we wrześniu odsetek spamu w ruchu pocztowym zwiększył się o 2,3 procent w stosunku do sierpnia i wynosił średnio 72,5%. Odsetek wiadomości phishingowych wzrósł w stosunku do sierpnia i stanowił 0,03%, podczas gdy udział szkodliwych plików zmniejszył się i wynosił 3,4% wszystkich wiadomości e-mail. Wbrew oczekiwaniom analityków z Kaspersky Lab, liczba ataków na portale społecznościowe nie zmniejszyła się we wrześniu. Serwisy te nadal stanowiły najpopularniejszy cel phisherów. Z kolei ofiarami ataków rzadziej padały organizacje finansowe (-3,6%).

We wrześniu miały miejsce zmiany zarówno w zakresie najpopularniejszych kategorii, jak i geograficznego rozkładu spamu. Kategoria „Osobiste finanse” nie zdołała utrzymać wzrostu z poprzedniego miesiąca i odnotowała spadek na drugą pozycję, po tym jak jej udział zmniejszył się o dalsze 20 punktów procentowych. Na pierwszym miejscu listy znalazły się oszukańcze wiadomości e-mail, których udział zwiększył się o 36 proc.

Drugie i trzecie pod względem wielkości źródła spamu wysyłanego do użytkowników europejskich zamieniły się miejscami – Stany Zjednoczone awansowały o jedną pozycję (+1,8%), natomiast Indie spadły na trzecie miejsce (-1,1%). Spadek odnotowała również Korea Południowa i Wietnam, które w zeszłym miesiącu znajdowały się w pierwszej szóstce spamerów. We wrześniu państwa te spadły odpowiednio na 12 i 14 miejsca. Największy wzrost dystrybucji spamu miał miejsce w Hiszpanii (+2,9%) oraz Wielkiej Brytanii (+1,8%).

Strony: 1 2