kradzież kart kredytowychKrakowska policja zatrzymała obywateli Bułgarii, którzy okradali konta, skanując dane z kart bankomatowych ofiar. Sprawcy usłyszeli już zarzuty – grozi im 25 lat więzienia.Od kilku miesięcy krakowska policja otrzymywała zgłoszenia o kradzieżach pieniędzy z kont, które dokonywane były przez bankomatowych skimmerów.
Przestępcy montowali nakładki na bankomaty – w momencie, kiedy ktoś pobierał pieniądze z takiego bankomatu, urządzenie skanowało dane zapisane na karcie oraz przez minikamerę rejestrowało PIN. Dane te były przesyłane za granicę najczęściej do państw Ameryki Południowej i tam wypłacano pieniądze.

Krakowianie zgłaszali kradzież kwot od dwudziestu po nawet kilka tysięcy złotych. Tropieniem grupy przestępczej zajęli się policyjni spece od przestępczości gospodarczej. Pomimo że złodzieje bardzo często zmieniali bankomaty, policjantom udało się zdemontować kilka takich kompletnych urządzeń do skimmingu. Śledczy byli przekonani, że za tymi kradzieżami stoi zorganizowana grupa przestępcza pochodząca z jednego z państw europejskich.

W ostatnią sobotę przy jednej z krakowskich ulic wytypowano bankomat, na którym ujawniono nakładkę. Po pewnym czasie do bankomatu podeszło dwóch mężczyzn, którzy zaczęli ją demontować. Na ten moment czekali policyjni wywiadowcy.

W pokoju hotelowym, który wynajmowali dwaj zatrzymani obywatele Bułgarii, zastano ich kompana. Zabezpieczono szereg urządzeń elektronicznych (m.in. dwa laptopy, komputery, komplet nakładek na bankomaty, kilka aparatów telefonicznych, oprzyrządowanie do kopiowania danych z kart bankomatowych ), które świadczą niezbicie o prowadzonej działalności.

25-, 26- i 32-letni Bułgarzy, jak się okazuje, poruszali się samochodem po terenie całej Polski. Jest prawie pewne, że tak jak w Krakowie, tak i w innych polskich miastach, mają na swoim koncie kradzieże bankomatowe.

Sprawcy usłyszeli zarzuty dot. podrabiania i przerabiania środków płatniczych oraz dokumentów uprawniających do otrzymania pieniędzy, a także bezprawnego przełamywania elektronicznych i informatycznych zabezpieczeń. Za pierwsze z wymienionych przestępstw grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności

Decyzją sądu, na wniosek policji i prokuratury, mężczyźni w dniu wczorajszym (27.08) zostali aresztowani.

(KWP w Krakowie / mg)
źródło.Policja.pl