definicja trojana komputerowegoPrzez ostatnie miesiące można było zauważyć czytając chociażby nasz serwis, że zmienia się taktyka ataków cyber włamywaczy. Sieć restauracji Zaxby’s na południu Stanów Zjednoczonych poinformowała o dużym problemie, a mianowicie w ponad 100 z 560 restauracji należących do firmy, odkryto kod malware.Jak nie trudno się domyśleć celem hakerów były prawdopodobnie dane z kart płatniczych używanych przez klientów.

Atak hakerów na Zaxby’s

Chociaż sama firma nie podała oficjalnej informacji o kradzieży danych, to jednak ostrzega klientów o takiej możliwości. Sieć wstrzymała się, także od wyjaśnień dotyczących samego źródła infekcji. Nie wiadomo, czy do ataku doszło wskutek niewłaściwych zabezpieczeń sieciowych, czy może fizycznie zainfekowano maszyny przez kogoś z pracowników Zaxby’s.

Problem zauważono w takich stanach jak: Karolina Północna, Floryda, czy Kentucky. Po wstępnym śledztwie w tej sprawie wiadomo na razie tyle, że same terminale są wolne od komu malware, złośliwe oprogramowanie odnaleziono na dyskach twardych komputerów firmowych.

Trend w atakach hakerów.

Pisząc o trendzie, można zauważyć, że hakerzy wybierają na swoje cele konkretne firmy licząc na przejęcie założonych danych. Nie są to ataki przeprowadzane po omacku na tzw.chybił trafił. Podobny przypadek z przed paru miesięcy zaliczyła firma Coca Cola, która przez nieodpowiedzialnego managera, który uwierzył w e-maila od hakerów (myśląc, że jest to oficjalna wiadomość z firmy) otworzył plik załącznik infekując komputery w sieci. Dzięki czemu włamywacze uzyskali dostęp na parę miesięcy do ściśle tajnych danych dotyczących kontraktu na przejęcie chińskiej firmy produkującej napoje. Do fuzji nie doszło.

Warto zaznaczyć, że pojęcie cyberbezpieczeństwa nabiera z każdym miesiącem coraz większego znaczenia, ponieważ wpływa nie tylko na polityke dużych koncernów, które tracą miliony dolarów wskutek ataków, ale także na przeciętnego Kowalskiego, mogącego stracić przez brak wiedzy oszczędności swojego życia znajdujące się na kontach bankowych.