pay-pal-w-anglii

Weryfikacja danych przez PayPal.

Proszę wyobrazić sobie sytuację, w której posiadając konto PayPal bez problemu jesteście w stanie załatwić urzędową sprawę, nie stojąc w długiej kolejce – finałem której będzie rozmowa z „uśmiechniętym” pracownikiem budżetówki.Nieprawdopodobne ? a jednak prawdziwe, ale niestety nie w Polsce. 

Cieszyć się natomiast mogą Polacy mieszkający na Wyspach jak i sami Brytyjczycy.

Nowoczesne urzędy na Wyspach

Tamtejszy rząd postanowił iść z duchem czasu i wprowadził możliwość logowania się na strony rządowe za pośrednictwem PayPala. Stało się to możliwe dzięki temu, że ten popularny system płatniczy został dodany do ogólnej bazy „Weryfikacji Tożsamości” jako sprawdzone źródło danych osobowych.

O sukcesie tego projektu poinformował, brytyjski odpowiednik polskiego Ministerstwa Cyfryzacji. Jest to pierwszy krok na drodze do nowoczesnych urzędów, przyjaznych obywatelom – przynajmniej na zachodzie europy.

PayPal – system płatniczy

Myślę, że sam pomysł jest świetny ponieważ opiera się na sprawdzonej architekturze. Każdego dnia miliony osób korzysta z PayPala, a każdy to miał z nim do czynienia wie jak dużą wagę przykłada się w tym systemie do ochrony danych przed wyciekiem.

W Polsce mamy coś na kształt brytyjskiego pomysłu, tzw. Elektroniczna Platforma Wymiany Usług Administracyjnych w skrócie ePUAP. Mnie szczerze mówiąc przeraża już sama ta nazwa i mało informacji na temat samego projektu. Nie wiem być może jest to kolejny projekt informatyczny, który jest bo jest, ale nikt nie wie po co i do czego. Mam nadzieje, że się mylę.

PayPal jest jednym z założycieli Otwartej Platformy Wymiany Danych (ang. Open Identity Exchange). Platforma ta to międzynarodowy projekt by zbudować system ułatwiający zaufanym instytucjom z różnych przestrzeni życia publicznego wymianę danych swoich użytkowników. Brytyjski rząd dołączył do tej inicjatywy w czerwcu ubiegłego roku.

Jako pierwszy nowego „Systemu Weryfikacji Tożsamości” prawdopodobnie użyje, należący do brytyjskiego odpowiednika Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej, Universal Credit – program oferujący pomoc finansową osobom poszukującym pracy lub o bardzo niskich zarobkach.

źródło.PayPal.pl