Jak samemu stworzyć silne hasło?

    Poniżej dostępne są wskazówki od ekspertów z Kaspersky Lab, które pozwolą każdemu użytkownikowi komputera i internetu na stworzenie silnego hasła.

  • Wybieraj hasła, które będą łatwe do zapamiętania, tak abyś nie musiał zapisywać ich ani przechowywać w pliku na swoim komputerze (pamiętaj, że taki plik może zostać skradziony przez cyberprzestępców).
  • Nie używaj słów, które cyberprzestępca może z łatwością znaleźć w słowniku.
  • Stosuj kombinację wielkich i małych liter, cyfr i znaków niealfanumerycznych, takich jak znaki interpunkcyjne (pamiętaj jednak, że te ostatnie nie zawsze są dozwolone).
  • Nie stosuj recyklingu haseł, czyli tworzenia haseł do nowych kont na bazie wcześniejszego, np. „hasło1”, „hasło2”, „hasło3” itd.
  • W miarę możliwości, nie używaj jako hasła pojedynczego słowa, ale całą frazę.
  • Nie stosuj tego samego hasła do wielu kont. Jeżeli cyberprzestępca uzyska hasło do jednego konta, będzie miał dostęp do pozostałych.

Więcej porad dotyczących tworzenia bezpiecznych haseł można znaleźć na stronie http://www.kaspersky.pl/cyberthreats.html?s=threats_passwords.

Dla osób, które nie chcą samodzielnie wymyślać i zapamiętywać skomplikowanych haseł, dobrym rozwiązaniem są specjalne programy. Na przykład, Menedżer haseł wbudowany w Kaspersky PURE 2.0 umożliwia generowanie nowych haseł odpornych na łamanie metodą brute-force oraz automatyczne wprowadzanie ich na życzenie użytkownika. W efekcie, użytkownik uzyskuje niezawodne i unikatowe hasło, które nie będzie dostępne dla nieupoważnionego użytkownika.

Pełny raport z wyników badania przeprowadzonego przez O+K Research jest dostępny na stroniehttp://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky-lab_ok-consumer-survey-report_eng_final.pdf.

źródło.kaspersky.pl

Strony: 1 2