spyware w ubuntuRichard Stallman twórca i jeden z liderów GNU Project & Free Software Foundation’s ostro skomentował Ubuntu Linux nazywając go oprogramowaniem spyware. Dlaczego? Ponieważ system ten wysyła dane do producenta oprogramowania firmy Canonical, kiedy użytkownik wyszukuje czegoś na pulpicie. W jaki sposób? 
Dzięki możliwością narzędzia Amazon Search, które zostało włączone do pulpitu wraz z powłoką Unity po raz pierwszy w Ubuntu 12.10.

Stallman podkreśla, że integracja wyszukiwarki Amazon na pulpicie Ubuntu jest niebezpieczna z punktu widzenia prywatności użytkownika i jest dowodem nadzorowania poczynań internautów.

Gdy użytkownik przeszukuje własne pliki lokalne przy użyciu Ubuntu Desktop, Ubuntu przekazuje ten ciąg znaków zapytania do jednego z serwerów Canonical.

Reklamy nie są istotą problemu, „Głównym problemem jest szpiegostwo. Canonical mówi, że nie przekazuje firmie Amazon żadnych prywatnych danych dotyczących tego, czego szukali użytkownicy systemu. Jednak sam fakt, że twórca oprogramowania linux zbiera takie informację może zastanawiać, nie robi tego przecież bez przyczyny.

Według Stallmana – firma Canonical postąpiła karygodnie, działając w sposób szkodliwy dla całej społeczności wolnego oprogramowania. Użytkownicy linuxa oczekują, że korzystając z takiego systemu pozbawieni są problemów narzucania im czegokolwiek, tym bardziej w kwestii tak ważnej jak prawo do prywatności.

Przykład działania modułu Amazon Search

 

Zaleca się przełączenie „nadzoru” w tryb off. Domyślnie przy instalacji włączona jest opcja wysyłania wspomnianych już informacji na zewnętrzne serwery.

źródło.THN