skaner internetowy

Skaner online.

Dla wielu internautów skaner online to temat stary jak świat, a raczej jak internet. Warto jednak na początku wyjaśnić, czym jest i jak działa ten mały, ale bardzo pomocny program. W sieci dostępnych jest wiele bezpłatnych i bardzo dobrych aplikacji ochronnych, które po zainstalowaniu znacząco poprawiają bieżące bezpieczeństwo danych zgromadzonych przez użytkownika.

Definicja skanera antywirusowego.

Zdarza się, że z różnych przyczyn wiele osób nie chce, albo nie może zainstalować stacjonarnego oprogramowania antywirusowego. I właśnie wtedy z pomocą przychodzi internetowy skaner, który jest w stanie sprawdzić każdy wskazany z poziomu przeglądarki internetowej: plik, folder lub dysk.

I właśnie ten moment jest bardzo istotny ponieważ pokazuje ogromną różnicę pomiędzy antywirusem, a skanerem online. Jak napisałem wcześniej skaner reaguje i co ważne uruchamia się na wyraźne żądanie internauty, który musi wskazać konkretną lokalizację. Stacjonarny antywirus, działa w tle likwidując zagrożenia na bieżąco informując internautę o ewentualnym zatrzymaniu np. infekcji, chroniąc przed zarażeniem komputer przez oprogramowanie malware. Natomiast korzystając tylko i wyłącznie ze skanera jedyne na co możemy liczyć to w najlepszym wypadku wynik skanowania jako : brak szkodliwego programu bądź próba wyleczenia komputera, nie ma jednak mowy o profilaktycznej ochronie.

Aby, korzystać ze skanera internetowego trzeba posiadać dwie rzeczy: przeglądarke oraz internet – należy także zezwolić skanerowi na dostęp do danych na dysku, zazwyczaj odbywa się to przez kliknięcie zgodny w wyskakującym okienku przeglądarki.

Skanery antywirusowe – o czym należy pamiętać.

W sieci dostępnych jest wiele darmowych rozwiązań nazywanych potocznie skanerami internetowymi, przed przystąpieniem do sprawdzenia komputera warto się upewnić, że strona z której chcemy skorzystać to faktycznie serwis związany z firmą antywirusową. Należy o tym pamiętać, aby uniknąć zainstalowania na komputerze szkodliwego oprogramowania malware, które tylko będzie udawało oprogramowanie antywirusowe. Polecamy strony polskich producentów takich jak: G Data, Arcabit lub sprawdzone rozwiązania firmy AVG lub Avast.

Poniżej, krótka lista sprawdzonych skanerów antywirusowych. Zachęcamy do komentowania oraz przysyłania propozycji.

Darmowe rozwiązania wielu firm antywirusowych:

eset-skaner-online

Rozwiązanie firmy Eset – (język polski)

Skaner online

Darmowy skaner internetowych. Firma F-Secure (język.ang)

 

Skaner online

Kolejny z bezpłatnych skanerów w sieci. Firma Symantec (język.ang)

 

Skaner online

Polski producent oprogramowania antywirusowego

Podsumowanie listy skanerów internetowych.

Wkrótce aktualizacja listy, postaramy się aby była ona jak najbardziej trafna i aktualna. Obecnie duża część producentów postanowiła zrezygnować z bezpośredniego skanowania z poziomu przeglądarki na rzecz małych aplikacji ściąganych na dysk i uruchamianych w postaci plików exe. Zapewne miało na to wpływ wiele problemów z wirtualną maszyną Java, która mimo swojej ogromnej uniwersalności, często ma problemy z właściwym zabezpieczeniem tworzonych pod nią aplikacji.

Skaner antywirusowy, sprawdź go w praktyce.

Zachęcamy do przetestowania skanerów online, tych zaprezentowanych w naszym serwisie jak i wielu innych dostępnych w sieci. Jak przeprowadzić proste doświadczenie? Nie potrzeba wcale specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu. Wystarczy chwila wolnego czasu i oczywiście nasze wskazówki. Na początku zapraszamy do strony www.eicar.org/85-0-Download.html .

Skaner online

Po przejściu na wskazaną witrynę ściągamy różne wersję plików i sprawdzamy, czy skaner po zakończeniu badania dysku wykrył coś niepokojącego. Dla wyjaśnienia wskazana witryna należy do Europejskiego Instytutu Badań Wirusów Komputerowych, a same pliki zawierają jedynie symulator wirusa (nieszkodliwy plik tekstowy), który został przyjęty przez większość producentów oprogramowania antywirusowego jako swoisty uniwersalny wabik dla programów chroniących komputer, tak aby sprawdzić ich reakcje. Pliki te nie mają żadnych funkcji, zawierają jedynie wiadomości tekstowe.

[srp widget_title="Internauci czytali również:" thumbnail_width="100" thumbnail_height="100" post_limit="5" post_content_length="300" post_offset="20" nofollow_links="yes" post_random="yes" post_noimage_skip="yes" post_date="no" post_author_url="no" post_category_link="no" date_format=""]