malware Czym jest owiane złą sławą oprogramowanie malware? Na pewno wiele razy zetknąłeś się z tym pojęciem. Programy tego typu z ang. malicious software, to tak naprawdę nic innego niż wszelkiego rodzaju aplikacje takie jak wirusy komputerowe mówiąc w skrócie skrypty napisane w celach przestępczych lub szkodliwych w stosunku do internauty.

malware - rodzaje

Podział oprogramowania MALWARE
Warto się z nim zapoznać, aby zrozumieć schemat i rodzaj np. Trojana Weelsof należącego do grupy Ransomware

Rodzaje oraz schemat Malware-a.

Zapewne każdy z Was słyszał o większości z tych pojęć, ale nie zawsze potrafił je właściwie przypisać, dzięki schematowi myślę, że ta czarna magia nie jest już taka tajemnicza.

Często cyberprzestępcy wykorzystują bieżące wydarzenia nie koniecznie związane z branżą komputerową, tak aby trafić do jak największej grupy odbiorców. Do najbardziej znanych przykładów takich działań należało np. Zabicie Osamy bin Ladena. W sieci momentalnie zawrzało od zainteresowania internautów fotografiami z akcji wojska amerykańskiego, oczywiście hakerzy nie tracąc czasu wypuścili mnóstwo stron z podejrzanymi linkami zawierającymi właśnie oprogramowanie malware.

wirus osama bin laden

Idealnym polem do rozpowszechnienia wirusa stał się serwis społecznościowy Facebook

Malware – kreatywność twórców.

To niebezpieczne oprogramowanie jest nierzadko przyczyną paradoksu, a mianowicie sami włamywacze podnoszą ogólną panikę związaną z jakimś fałszywym bądź realnym zagrożeniem np. wirusem wypuszczając do sieci programy fake antywirusowe, ratunkowe – zwane również szczepionkami. Tak, aby każdy mógł za darmo usunąć nieistniejącego wirus-a i przy okazji zainfekować swój komputer spreparowanym programem antywirusowym, który w rzeczywistości jest odwrotnością programu za jaki się go uważa.

oprogramowanie malware udające antywirusa

Fake Antywirus – czyli wirus komputerowy jako program antywirusowy.

 

Użyłem tutaj dwóch pojęć, a mianowicie programy typu fake oraz szczepionki.

To pierwsze to po prostu programy, które są próbą oszustwa. Nie pełnią one swojego zamierzonego zadania. W przypadku fake programów antywirusowych -  malware udaje pożyteczne aplikacje utrzymując internautę w przekonaniu, że ma zainstalowany program ochronny na swoim komputerze.

Szczepionki to mikro programy antywirusowe zaprojektowane do usuwanie konkretnych wirusów/zagrożeń.

Programy malware – przegląd ciekawych przypadków.

Na sam koniec parę ciekawych newsów z ostatnich kilku tygodni dotyczących omawianego tematu szkodliwego oprogramowania malware. Zapraszam do lektury.

niebezpieczne oprogramowanie

Malware w Google Market Place

niebezpieczny wirus na skype

Zagrożenie na komunikatorze Skype

wirus na stronie dla dorosłych

Wirus na stronie dla dorosłych

spyware mac os

Multi Malware w Linuxie i Mac Os