W ostatnim czasie można zaobserwować na całym świecie wzmożone zainteresowanie hakerów bankami szczególnie amerykańskimi. Bieżący tydzień kończy się serią ataków DoS na instytucję finansowe w Stanach. Cyberprzestępcy wzięli na celownik m.in. : PNC Bank oraz U.S. Bankcorp. Istnieją podejrzenia, że za atakami mogą stać osoby protestujące przeciwko kontrowersyjnemu filmowi „Innocence of Muslims“ – obrażającym wiarę Muzułmańską.

W internecie można znaleść wiele wpisów świadczących o tym, że za przynajmniej częścią z wymienionych incydentów stoi grupa „Mrt. Izz ad-Din al-Qassam Cyber Fighters“, być może jest ona również odpowiedzialna za atak kilka dni temu na Bank of America.

Specjaliści z branży zajmującej się bezpieczeństwem IT stwierdzili, że o ile same ataki DoS nie są niczym niezwykłym jeżeli chodzi o tak popularne witryny, o tyle systemy odpowiedzialne za odparcie tego typu problemu nie były wstanie zareagować właściwe. Świadczy to o ogromnym potencjale przeprowadzanych ataków.

Zwykle systemy są skonstruowane tak, aby wytrzymać atak o potencjale 60-70 gigabitów danych na sekundę, jednak zarejestrowane udane próby zatrzymania pracy serwera musiały mieć grubo ponad 100 gigabajtów na sekundę – takiej „porcji danych” nie wytrzyma żaden serwer.

Trwa międzynarodowe dochodzenie w tej sprawie.

Źródło: własne oraz SC Magazine