Słynni hakerzy – światowy ranking

Słynni hakerzy - TOP 5 światowego rankingu. - CyberBezpieczenstwo.pl - Bezpieczny internet: malware, hackingSłynni hakerzy – często mowa o nich w naszym serwisie zazwyczaj w kontekście tego jak duże są szkody wywołali oraz w jaki sposób można zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ataku zakończonego sukcesem. Tym razem postanowiliśmy stworzyć artykuł przybliżający temat tych tajemniczych osób.  Zbierając materiały do napisania tego artykułu stworzyliśmy nasz subiektywny ranking słynnych internetowych włamywaczy.

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że wraz z pojawieniem się internetu na szeroką skalę pojawił się również prosty schemat dzielący włamywaczy. A mianowicie Black Hat oraz White Hat. Nie będę wchodził w głębszą analizę tych pojęć oraz terminów pośrednich.

Słynni hakerzy -światowy ranking i Black Hat.

Warto wiedzieć, że według takiego schematu hakera mianowanego jako Black Hat określa się włamywacza, który z premedytacją wykorzystuję swoją wiedze oraz konkretny przypadek do własnych celów zazwyczaj związanych z chęcią zarobku oraz rozgłosu, nie licząc się z konsekwencjami wynikającymi z ram prawnych wobec niego, a także problemów dla firmy bądź osoby prywatnej, która w skutek takiego ataku w pewien sposób ucierpiała.

White Hat – Definicja.

Jego przeciwieństwem jest osoba, która została uznana za włamywacza White Hat. Z definicji haker ten działa na rzecz bezpieczeństwa całej wspólnoty internetu  informując osoby/firmy o błędach w ich oprogramowaniu. Nie licząc na korzyści materialne. Oczywiście obecnie znajdzie się 10 nowych definicji bezpośrednich i pośrednich myślę jednak, że warto było o tym wspomnieć przed przystąpieniem do właściwej części artykułu.

Słynni hakerzy – światowy ranking

Numer. 1 – Kevin Mitnick

Słynni hakerzy - TOP 5 światowego rankingu. - CyberBezpieczenstwo.pl - Bezpieczny internet: malware, hackingWiele osób uzna ten wybór za kontrowersyjny. Jednak moim zdaniem przez lata swojej działalności zwrócił uwagę mediów na przyszłe problemy związane z cyberbezpieczeństwem najpierw jako słynny haker, a później jako specjalista ds. bezpieczeństwa. W  wielu wywiadach, czy swoich książkach przyznawał, że to nie wiedza sprawiła, że w pewnym okresie stał się najbardziej poszukiwanym włamywaczem w stanach, a łatwowierność ofiar w połączeniu z dużym doświadczeniem socjotechnicznym z jego strony dawała mu znakomite wyniku w wykradaniu poufnych danych. Jak sam stwierdził po co włamywać się do sieci Pentagonu, skoro można zadzwonić i spytać o hasło dostępu ? Na tym polegał jego czar, rozmowa z ludźmi była kluczem do sukcesu.

Numer.2 – Adrian Lamo

Słynni hakerzy - TOP 5 światowego rankingu. - CyberBezpieczenstwo.pl - Bezpieczny internet: malware, hackingKolejny z  grupy – słynni hakerzy światowy ranking, który uważał, że włamywanie do komputerów  to działanie, które nie wymaga fachowej wiedzy, a właściwiej filozofii i determinacji. Ulubieniec takich firm jak Microsoft, AOL lub Yahoo -oczywiście w negatywnym sensie.Uważany przez wielu za geniusza potrafiącego dostrzec, żeby niezauważalne dla przeciętnego administratora. Śmiało można nazwać Adriana najoryginalniejszym włamywaczem na świecie, jego styl życia miał niewiele wspólnego z  tym co jak można sobie wyobrazić robił włamując się do wielkich firm na terenie całych stanów. Jego cały dorobek mieścił się w plecaku a komputer, z którego korzystał znajdował się najczęściej w kafejce internetowej napotkanej po drodze jego wielkiej podróży przez kraj. Najlepiej o jego statusie świadczy dokument wydany przez FBI, który stwierdza że Adrian Lamo jest po prostu bezdomny.  Dla wielu przykład świetnego hakera dla innych zwykłego oszusta.

Numer.3 – Kevin Paulsen

Słynni hakerzy - TOP 5 światowego rankingu. - CyberBezpieczenstwo.pl - Bezpieczny internet: malware, hacking Od 9-17 asystent programisty i tu uwaga, żeby było śmieszniej zajmował się włamywaniem w sposób legalny do systemów Pentagonu, tak aby wyszukiwać w nim luk. A zaraz po pracy zmieniał kapelusz z białego na czarny stając się pełnoprawnym hakerem szukającym ciekawych dla niego danych głównie na serwerach FBI, czy należących do wojska dla którego przecież pracował.  Nazywany 24-godzinnym hakerem. Jego zatrzymanie było nie tyle głośne co zabawne, wpadł kupując prezerwatywy.Rozpoznany przez klienta sklepu, który wcześniej widział jego wizerunek w amerykańskim programie policyjnym ukazującym najbardziej poszukiwanych przestępców.

Numer.4 – Justin Peterson

Słynni hakerzy - TOP 5 światowego rankingu, CyberBezpieczenstwo, Bezpieczny internet, malware, hackingBardzo kontrowersyjna postać.  W internecie do dzisiaj toczy się ostra dyskusja na temat tego hakera. Z jednej strony zdolny włamywacz z drugiej uważany przez wielu za zdrajcę i osobę, która jest w stanie bez skrupułów wydać swoich kompanów. Stąd też często nazywany Agentem Steal. Przez pewien czas pracował jako tajny agent na usługach FBI, w zamian za kartę dającą mu wolność.  Justin był odpowiedzialny za złapanie swoich e-towarzyszy m.in. wspomnianego już  Kevina Poulsena. Nie na długo starczyło mu sił i wkrótce po wyjściu na wolność powrócił do swoich ulubionych zajęć związanych z penetrowaniem serwerów. Jego życie było pełne tajemnic i kontrowersji, taka jak i okoliczności jego śmierci w 2010. Odnaleziono go w jego ekskluzywnej willi w Los Angeles. Nie są znane dokładne przyczyny tego wypadku.

Numer.5 –  John Draper

Słynni hakerzy - TOP 5 światowego rankingu. - CyberBezpieczenstwo.pl - Bezpieczny internet: malware, hackingTo już ostatni z opisanych w tym artykule oryginalnych włamywaczy.  Byli już hakerzy przyznający, że liczy się spryt, byli też  tacy, którzy łączyli pracę z pasją. Nasz ostatni kandydat miał coś jeszcze fizyczne predyspozycję  do nazwania go mianem hakera. Cap’n Crunch ( pod takim pseudonimem ukrywał się haker )- to niezwykle popularne w USA płatki śniadaniowe. John nie tylko korzystał z ich walorów smakowych, ale także z opakowania, które używał niczym gwizdka wydając dźwięk o częstotliwości pozwalającej na uzyskanie bezpłatnych połączeń w automatach telefonicznych.  I jakby tego było mało to dobry znajomy twórców komputera Apple – Steva Jobsa oraz Stevena Woźniaka, który pomógł im w zaprojektowaniu ich sztandarowego produktu.

Podsumowanie rankingu znanych hakerów.

Tworząc ten oryginalny ranking pt. Słynni hakerzy – TOP 5 światowego rankingu, chcieliśmy zwrócić uwagę na niezwykłe przykłady ciekawych osobowości stojących za spektakularnymi włamaniami. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to nawet mały procent wybitnych specjalistów, ale także i zwykłych włamywaczy internetowych, którzy codziennie spędzają sen z powiek administratorom sieci oraz twórcom oprogramowania. Jednym i drugim życzymy dużo wytrwałości oraz przede wszystkim życzymy internautom bezpiecznego przeglądania oraz korzystania z internetu.