zagrożenia w sieci - iphoneMohamed Ramadan członek grupy Attack-Secure odkrył poważną lukę w smartfonie iPhone. Problem dotyczy programu Etsy. Dzięki tej aplikacji możemy przeglądać oraz dokonywać zakupu w sklepie internetowym Etsy, który powstał w 2005r. jako mały projekt, a dzisiaj jest cenionym serwisem transakcyjnym wartym miliony dolarów. Oferta firmy jest ściśle związana z ręcznymi wyrobami takimi jak biżuteria, czy wyposażenie domu.

Niebezpieczna Aplikacja dla iPhona.

Każdy napastnik działający w tej samej sieci, może bez większych problemów przechwycić pakiety wychodzące z softwaru zainstalowanym na telefonie. Dotyczy to również hasła użytkownika. Program w żaden sposób nie reaguje na zagrożenie, nie wyświetlając nawet ostrzeżenia. Podobny problem został kilka dni temu odkryty w popularnej aplikacji Instagram.

Jak doszło do odkrycia zagrożenia? – Czyli polowanie na luki.

Ponieważ Etsy przyłączyło się do programu ochrony o nazwie „Bug Bounty”, więc najpierw Mohamed próbował znaleźć lukę na stronie Etsy, jak się później okazało – oprogramowanie strony jest bardzo dobrze chronione dlatego też odkrywaca luki postanowił przenieść się na aplikację mobilną w nadziei, że tam odkryje błędy. Sam program Bug Bounty nagradza odkrywców luk, o ile Ci przekażą takie informację osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo danego projektu, w tym wypadku sklepu internetowego.

Mohamed pobrał najnowszą wersję aplikacji 2.2. na swój telefon iPhone 4S z oprogramowaniem iOS 6 nie ograniczając się tylko do smartfona, postanowił sprawdzić swoje siły również na iPadzie. Następnie wyłączył  zaporę firewall w sieci i ustawił konfigurację proxy na tryb manualny, nasłuchując ruchu na porcie 8080 w trybie niewidocznym.

Ostateczne potwierdzenie luki w aplikacji sklepu Etsy dla iPhona.

Dzięki nasłuchowi udało mu się zalogować na swoim koncie, z użyciem danych przesłanych jako zwykły plik tekstowy. Mohamed już zgłosił problem do Etsy Security Team, co zostało oficjalnie potwierdzone przez pracowników firmy. Ponieważ błąd został uznany jego odkrywca otrzymał nagrodę w wysokości 750 $.

źródło.THN