antywirusy – definicja programu

Współczesna definicja oprogramowania antywirusowego znacząco różni się od tej z przed paru lat. Jedno pozostało niezmienne aplikacja ta chroni komputer przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami typu: wirus, trojan czy malware.

Różnica pomiędzy obecnym programem antywirusowym, który nie tylko zwalcza wirusy, ale także zapobiega atakom hackerów, próbą kradzieży tożsamości itp., a definicją tego programu z przeszłości znanego głównie z zabezpieczania systemu przed wirusami pokazuje jak rozwija się branża odpowiedzialna za bezpieczeństwo IT.

Rozbudowane oprogramowanie antywirusowe.

Antywirusy, a raczej pakiety programów chroniących system potocznie nazywane IS (skrót. od Internet Security – czyli ochrona internetu) są bardzo rozbudowanymi narzędziami. Najczęściej w skład, których wchodzą : program antywirusowy, firewall – ściana przeciw ogniowa, ochrona poczty e-mail, ochrona phishingowa oraz wiele innych. Jednak nawet najlepsze oprogramowanie nie jest w stanie dobrze działać bez elementarnej wiedzy użytkownika.

antywirusy - rodzaje, opisu, recenzje Należy pamiętać o częstych aktualizacjach baz danych programów antywirusowych, przechowywane są tam sygnatury wirusów. Dzięki temu antywirusy rozpoznają kod złośliwego oprogramowania w naszym systemie. Aktualizacja oprogramowania w większości przypadków ogranicza się do kliknięcia jednego przycisku.

Regularne skanowanie systemu to jedna z najważniejszych zasad dotyczących użytkowania komputera. Najlepszym wyjściem jest ustawienie skanowania w regularnych odstępach czasu np. raz na tydzień.

Często przy zakupie nowego komputera, laptopa uzyskujemy dostęp do bezpłatnej wersji pakietów antywirusowych niestety rzadko kiedy licencja na bezpłatne użytkowanie przekracza 30,60 lub 90 dni w zależności od producenta. Pamiętajmy, że jeżeli nie zamierzamy kupić odnowionej licencji lepiej jest odinstalować taki program i zainstalować na jego miejsce wersję bezpłatną niż działać na programie, którego sygnatury wirusów każdego dnia będą coraz starsze.

Budowa programu antywirusowego

wirusy komputerowe

Antywirusy to przede wszystkim skaner i monitor.

Skaner antywirusowy.

Bada dyski, foldery czy inne pliki na żądanie użytkownika lub co jakiś czas na postawie ustawień w programie.Skaner w najprostszej formie przeszukuje pliki i porównuję ich budowę ze swoją bazą sygnatur wirusów. Jednak obecnie skanery są o wiele bardziej rozbudowane stosując wyrafinowane i skomplikowane metody heurystyczne. Badając nie tylko budowę potencjalnych wirusów, ale także ich zachowanie.

Monitor antywirusa.

Działa w sposób ciągły w pamięci komputera, monitorując BIOS i DOS w poszukiwaniu podejrzanych odwołań do dysków.

Firewall – ściana przeciwogniowa.

Samodzielny program będący często częścią zestawu antywirusowego. Do jego zadań należy głównie filtrowanie wszystkich pakietów przychodzących i wychodzących z komputera, blokowanie tych podejrzanych oraz obrona systemu przed atakami hakerów/programów z zewnątrz.

Piaskownica w programie antywirusowym.

Ściśle kontrolowany przez program antywirusowy obszar na dysku, w którym oprogramowanie zabezpieczające może w sposób bezpieczny otworzyć i przetestować podejrzane programy lub skrypty, bez szkody dla bezpieczeństwa systemu operacyjnego. Każdy producent antywirusów ma swój własny patent oraz pomysł na rozwijanie piaskownicy natomiast sama koncepcja tej formy testu jest zawsze taka sama.

Internauci czytali również:

Jeden z twórców DNS Changera przyznał się do winy

Jeden z twórców DNS Changera przyznał się do winy

Ruszył proces twórców trojana.
Pamiętacie jeszcze malware o wdzięcznej nazwie DNS Changer?  Dla przypomnienia to złośliwe oprogramowanie było odpowiedzialne w 2012 roku za infekcję komputerów w ponad 100 krajach, z czego ponad pół miliona maszyn w samych Stanach.

Zasada działania programu była[...]

Firma Sony ukarana za niewłaściwą ochronę danych osobowych.

Firma Sony ukarana za niewłaściwą ochronę danych osobowych.

Brytyjski Komisarz ds. Informacji ukarał Sony grzywną w wysokości 250 000 funtów za nieodpowiednią ochronę danych użytkowników. W kwietniu 2011 roku należący do japońskiego koncernu PlayStation Network padł ofiarą cyber ataków. Przestępcy ukradli wówczas hasła, adresy e-mail, adresy fizyczne oraz da[...]

Twitter pod ostrzałem hakerów.

Twitter pod ostrzałem hakerów.

Włamywacze okradli Twittera.
Hakerzy nie oszczędzają dużych i popularnych serwisów społecznościowych, tym razem cyberprzestępcy przetestowali system zabezpieczeń Twittera. Bob Lord, Dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji portalu potwierdził fakt włamania do systemu.

Łupem hakerów padło około 2[...]

Black.Energy botnet powraca w nowej odsłonie

Black.Energy botnet powraca w nowej odsłonie

Specjaliści z firmy Dr.Web ostrzegają internautów przed kolejną już wersją oprogramowania malware typu BackDoor.BlackEnergy. Media na przełomie lipca 2012 szumnie informowały o zamknięciu głównych źródeł – serwerów BlackEnergy, a tym samym całkowitemu unieszkodliwieniu botneta jesienią ubiegłego rok[...]

Zagrożenia dla graczy

Zagrożenia dla graczy

W ubiegłym roku każdego dnia eksperci z Kaspersky Lab rejestrowali średnio 7 000 prób infekowania graczy szkodliwym oprogramowaniem. Ataki te miały na celu uzyskanie dostępu do danych osobistych, takich jak hasła do gier online i systemów płatności. W ciągu całego roku wykryto łącznie 15 milionów pr[...]